PŘI SPRÁVNÉ PÉČI SE VÁŠ KRÁLÍČEK MŮŽE DOŽÍT 6-8mi LET


Naše králíčky chováme v dřevěných králíkárnách s prostornými kotci, umístěných ve zděném domku, který byl postaven speciálně pro ně. Mají tam topení, takže i v zimě při velkých mrazech, tam mají krásně teploučko.

Hlavní složkou krmení je kvalitní luční seno. Granulky pro ušáky používáme značky Berkel Futter Light, Ovator výstavní či bylinkový a přidáváme směs Zelená louka (od Apetitu), ovesné vločky, svatojánský chléb... Pro doplnění občas dostávají ovoce a zeleninu. K okusování mají králíčci k dispozici ovocné větvičky (jabloň, meruňka). Samozřejmostí je stálý přístup k čisté vodě.

Králíčci jsou pravidelně preventivně ošetřeni proti kokcidióze a 2 x ročně jsou očkováni proti králičímu moru a myxomatóze.

Malé králíčky odstavujeme v 6.-7. týdnu. Před prodejem jsou králíčci několikrát preventivně ošetřeni proti kokcidióze.
Každý králíček si do svého nového domova od nás odváží rodokmen (3-generační informativní výpis předků s uvedením jmen, barev, chovatele…), očkovací průkaz - králíčci mladší 10ti týdnů se zaznamenáním o ošetření proti kokcidióze, králíčci starší 10ti týdnů i s potvrzeným očkováním proti moru a myxomatóze, základní rady a informace jak se o králíčka starat a balíček krmení, na které je zvyklý a v neposlední řadě, na požádání, CDčko s fotkama.V dněšní době je na trhu mnoho klecí pro hlodavce, vhodné jsou jak kombinované plastové s kovovou mřížkou, tak téměř celoplastové (mřížka je jen v horní části). Rozměry klece by měly být alespoň 80 cm, samozřejmě platí zásada, čím větší, tím pro králíčka lepší.
Na dno klece můžeme dát kobereček, starý ručník, linoleum, slaměnou rohož nebo také nic. Hlavně nedáváme na dno klece piliny, hobliny nebo něco takového. Podestýlka patří pouze do záchodku! Do rohu klece plastové WC do kterého můžeme dát různé druhy podestýlky - peletky (dřevěné válečky), kukuřičnou podestýlku, je toho na výběr mnoho. Naprosto nevhodné jsou hobliny nebo piliny. Králíček je čistotný, bude WC používat a nebude špinit koberec.
Dále do klece patří miska na krmnou směs, vhodnější je keramická kvůli lepší stabilitě, napáječka, miska není vhodná, protože se voda rychle znečistí a jesličky na seno. Někdo může dát králíčkovi do klece ještě domeček, ale není nutný.
Během léta budou mít králíčci velkou radost z výběhu na zahradě nebo na dobře zajištěném balkoně.
Důležitou součástí výbavy je transportní box (přepravka) pro případ, že musíš s králíčkem odcestovat nebo k veterináři.Zásadou pro všechny králíčky je, že hlavní složkou potravy je SENO. Seno můžete v létě králíčkovi nasušit, nebo jej můžete koupit i balené ve zverimexech.
Jako krmnou směs můžete použít některou z průmyslově vyráběných, určených pro zakrslé králíčky. Široký výběr najdete třeba na internetových stránkách www.kralici.cz nebo www.1teddy.cz .
Pro obrušování zubů dávejte větvičky ovocných stromů (jabloň, meruňka, hrušeň…). Tvrdé pečivo není vhodné.
Stravu zpestřujeme podáváním zeleniny, např. mrkve i s natí, kedlubny s listy, brokolice, petrželky kudrnky, řapíkatého celeru či bazalky a ovoce, např. jablka, kousek banánu, jahody i s listy, ananas atd. Nikdy nezapomeňte, že králíček potřebuje stálý přístup k čisté pitné vodě! Vhodné je vodu ošetřit přípravkem Acidomid K - pro posílení imunity králíčka a jako prevence proti kokcidióze.Zdravý králíček má být veselý a bystrý. Pokud se chování králíčka změní, je třeba s ním zajít ihned k veterináři!
Prevence - každého půl roku nechte králíčka očkovat proti moru a myxomatóze (obě tato onemocnění jsou pro králíčka téměř vždy smrtelná). Až 4 x ročně přelečte králíčka proti kokcidióze, prostředek proti kokcidióze vám prodá veterinář (proti kokcidióze se neočkuje!).

Také drápky králíčka se musí kontrolovat, příliš dlouhé drápky je nutné zkrátit (pokud si na to netroufnete sami, udělá to veterinář).
Pravidelně si králíček musí brousit zoubky. Pro obrušování hlodavých zubů dávejte králíčkovi větvičky z ovocných stromů (viz krmení). Také můžete vyzkoušet některý z průmyslově vyráběných "obrušovačů", které králíčkům většinou moc chutnají. Pokud se přesto stane, že zoubky Vašeho králíčka přerostou (při správné péči se to však nestává), pomůže opět veterinář.Teddíci se od jiných zakrslých králíčků odlišují především tím, že mají nádhernou, hustou a dlouhou srst. Ta však vyžaduje pravidelnou péči, aby nezplstnatěla, tak je ji potřeba několikrát týdně pročesat a kontrolovat i místa méně přístupná - pod krkem, pod tlapkami, u ocásku…Na pročesání je vhodný kovový hřeben pro dlouhosrstá plemena psů.